Sprawy karne

Powołaniem i misją adwokatury jest stawać w obronie klientów. Obrońca może działać tylko i wyłącznie na korzyść klienta. 

Skuteczna obrona w sprawach karnych wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również zaangażowania i dokładności. Relacja z obrońcą opierać się musi na zaufaniu. Od pierwszego dnia, w którym stanąłem przed Sądem w charakterze obrońcy dbam o to, by budować zaufanie klientów. 

Jedną z najważniejszych gwarancji procesowych jest tajemnica adwokacka. Adwokat jest zobowiązany do zachowania w całkowitej tajemnicy wszystkiego, czego dowiedział się w związku z prowadzoną sprawą. Ani Prokurator, ani Sąd nie może zwolnić adwokata z tajemnicy obrończej. 

W każdej sprawie walczę o to, by respektowana była zasada domniemania niewinności. To oskarżenie musi wykazać fakt popełnienia czynu oraz winę oskarżonego. Wina powinna być udowodniona bez cienia wątpliwości. W żadnym wypadku nie oznacza to biernego czekania na wyrok. 

Jeżeli klient decyduje się na składanie wyjaśnień, to jego wersja musi być (poza tym, że prawdziwa) – logiczna i spójna. W toku przesłuchania przed Sądem, pod wpływem stresu lub zmęczenia, można, mówiąc 100% prawdy, wypaść niewiarygodnie. Symulowane przesłuchanie w kancelarii, podczas którego obrońca zadaje pytania takie jakie zadałby Prokurator lub Sąd, pozwala na oswojenie się ze stresującą sytuacją i dostrzeżenie nieścisłości, które mogą podważać wiarygodność wyjaśnień. 

Kilku świadków potrafi to samo zdarzenie zapamiętać na kilka sposobów. Umiejętne ich przesłuchanie pomaga oddzielić to co świadek rzeczywiście widział, od tego, co mu się zdaje, że widział. I pomaga oddzielić to, co świadek rzeczywiście powiedział, od tego co w rzeczywistości powiedział ktoś inny. 

Rzeczywistość pokazuje, że każdy z nas może stać się uczestnikiem sprawy karnej. Możemy zostać ofiarą przestępstwa, ktoś może nas okraść, oszukać, znieważyć. Ale wystarczy też chwila nieuwagi i to my możemy np. spowodować wypadek, po którym usłyszymy zarzuty. Możemy zostać fałszywie pomówieni albo wplątani w sprawę karną bez swojej winy. 

Wezwanie na przesłuchanie – i to niezależnie czy w charakterze świadka, czy podejrzanego – wywołuje nieprzyjemne uczucie ścisku w żołądku. Nie wiemy czego się spodziewać, jak przebiega przesłuchanie, o co będziemy pytani, czy nie narobimy sobie kłopotów. Nie wiemy czy lepiej będzie opowiadać o wszystkim, czy też skorzystać z prawa do odmowy składania zeznań lub wyjaśnień. Drogą przez mękę bywa samo złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. 

Adwokat lub Radca Prawny może w postępowaniu karnym reprezentować również pokrzywdzonego. Jest wiele przestępstw, które są ścigane wyłącznie z oskarżenia prywatnego. To znaczy, że sam pokrzywdzony musi złożyć akt oskarżenia, powołać dowody i występować w charakterze oskarżyciela przed sądem. 

Jeżeli potrzebujecie Państwo porady lub pomocy w sprawie karnej, zapraszam na spotkanie do kancelarii.